Naruší pád lietadla pozitívny imidž separatistov?

Autor: Vlastislav Svoboda | 22.7.2014 o 0:00 | (upravené 22.7.2014 o 19:15) Karma článku: 1,06 | Prečítané:  221x

Bitka o Ukrajinu nekončí. Aj keď by sa človek nazdával, že dve rozsvárené strany sa po nedávnej leteckej tragédii spamätajú, zdá sa, že to ešte stále nebude konečný účet. Nie je dôvod na akékoľvek zmierenie, odpustenie si, či odloženie zbraní. Vojnový stav trvá ďalej a obe bojachtivé strany sa len navzájom hlasnejšie obviňujú, kto poslal 298 pasažierov letu MH-17 na onen svet. Veď dôvod na to nemal predsa nikto z nich, alebo nie?

Keď plne naložené civilné lietadlo malajzijských aerolínií štartovalo z amsterdamského letiska Shiphol len málokto tušil, že to bude ich posledný let. Malajzijské aerolínie už tohto roku postihla jedna katastrofa, ktorá vymazala lietadlo z radarov a doteraz sa nenašlo po ňom ani stopy. Desivejšie je však to, že situácia sa takmer navlas zopakovala. Tentoraz však vieme, že sa nestratilo, ale jeho púť zastavila presne mierená raketa z protilietadlovej výbavy jednej z armád v ukrajinskom vzdušnom priestore.

Existuje viacero verzií, ktoré sa však navzájom vylučujú. Ukrajinci tvrdia, že ho zostrelili separatisti s materiálnou podporou Rusov, ktorí im poskytli na to aj odpaľovacie zariadenie a svojich navigátorov. V tejto súvislosti sa aj objavili zachytené nahrávky ruského dôstojníka a hlavného veliteľa v Donecku Igora Girkina (Strelkova) o tom, že zostrelili nejakých civilistov. Rusi tvrdia, že to bol ukrajinský Su-25, ktorý úmyselne zostrelil civilné lietadlo, či už preto, že sa nazdávali, že ide o lietadlo ruského prezidenta Putina alebo zákerne chceli, aby vina padla na proruských povstalcov.

Nakoniec je tu ešte jedna teória možno bližšia k pravde, ktorá tvrdí, že ak by ho aj naozaj zostrelili separatisti, lietadlo bolo úmyselne ukrajinskými dispečermi vmanévrované do bojového územia a bolo len otázkou času, kedy k omylu dôjde. Tak, či onak, skutočná pravda bude niekde medzi tým a budeme si môcť vybrať, ktorým argumentom uveríme alebo nás presvedčia.

Samozrejme, že žiadna zo strán sporu sa nemôže dobrovoľne len tak k obludnej masakre civilistov, nieto ešte úmyselnej, priznať, to by bolo zvrátené. Ak nechce byť už vopred odsúdená a zavrhnutá svetom, pretože by sa nielen odpísala v morálnej rovine, ale stratila by nárok aj na súcit v tvrdo vedenej propagačnej kampani, či už je  produkovaná z ruskej alebo ukrajinskej strany. To je vopred prehraná vojna. Každý z nich hrá na city svojich občanov, svoj národ, na pozitívne emócie, ktoré vyplývajú z hrdého vlastenectva a naopak tie negatívne, spojené s násilím na bezbranných, takže s obľubou sa zverejňujú na sociálnych sieťach akýkoľvek prešľapy súpera.  

Nie je preto žiadny problém nájsť srdcervúce obrázky detí aj s komentárom, áno, aj tomuto dieťaťu zobrala rodičov ukrajinská junta, resp. opitý proruský separatista. Je pritom jedno, či to dieťa alebo žena na obrázku je práve z prebiehajúceho rusko-ukrajinského konfliktu, alebo je to šikovná koláž, ktorá bola už predtým použitá niekoľkokrát na iných videách s posolstvami len s iným textom, bežný občan to vo víre udalostí a „zaručených faktov“ nemá ako zistiť a ani ho to nezaujíma. Hrá sa na emócie, na zásah priamo do srdca, pretože vojny sa dnes už nevyhrávajú na bojovom poli, ale skôr na poli informácií, lebo naše guľomety nezabíjajú civilistov, to iba tie druhé.

Ak sa k tomu pridávajú nálepky, ktoré naznačujú súvis s 2. svetovou vojnou, tak sa nám to tu hmýri fašistami a banderovcami počnúc až po KGB a ruských okupantov končiac.  Tieto symboly majú v lavírujúcich ľuďoch evokovať, aby sa nepridávali na stranu zla, ktorou je Hitler, či Stalin. Vhodné označenie protivníka má byť zdrvujúcim úderom a jasným i keď značne manipulatívnym napomenutím, na ktorej strane treba stáť, aby sa človek náhodou nepomýlil. Škoda, že týchto antifašistov nebolo viac na svojom mieste vtedy, keď sa chystal Hitler anektovať priľahlé územia alebo Putin Krym. Teda, aby sme boli presní v historickej analógii, na anektovaných územiach prebehlo ako vždy demokratické referendum s viac ako 100% účasťou, ktoré za veľkého aplauzu odstránilo historické národné krivdy aj s nechcenými etnikami minimálne na 100 rokov dopredu, ak nie viac?

O čo v tejto vojne ide je však už celkom zrejmé. O sféru vplyvu, o moc, o peniaze? Iste aj o to. Jedna studená vojna skončila, druhá je na obzore. Ukrajina si dovolila vysloviť svoj názor a priklonila sa k Západu. Áno, k tomu Západu, ktorý ju veľmi ovplyvňoval a možno si zahrával s jej citmi. Možno to bola z jej strany strašná hlúposť a neznalosť historických súvislostí, možno uverila sladkým rečiam o vysokej prosperite v EÚ, v každom prípade sa takto rozhodla a za to draho zaplatila. Napriek tomu, že táto sloboda bola draho vykúpená, môžeme už dnes povedať, že aj Rusko sa poučilo a získalo pred Ukrajinou rešpekt. Ukrajina už nie je krajinou, na ktorej územie si pod hocijakou zámienkou len tak vtrhne kde-kto s cudzím vojskami a zorganizuje si tam armádny festival s prehliadkou celej svojej vojenskej artilérie. A napríklad Slovensko už tiež vie, že vstup do NATO nebol len formalitou, aby sme mohli vstúpili do EÚ, keďže sa necítime nikým a ničím ohrození.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?