Z čoho má Procházka strach?

Autor: Vlastislav Svoboda | 29.6.2014 o 0:00 | (upravené 29.6.2014 o 13:07) Karma článku: 4,18 | Prečítané:  500x

Rado Procházka je sympatický a vzdelaný politik. Je momentálne jedinou nádejou pre našu pravicovú scénu, aby zjednotil voličov pod spoločnou vlajkou a vytvoril tak nekompromisnú protiváhu jednej vládnucej strane. Nielen politicky, ale aj morálne. Svoju latku si ako politik nastavil tak vysoko, že na ňu mnohí ani nedovidia, žiaľ, o čo horšie, ako sa ukazuje, ani on sám.

Vytvorenie transparentného účtu na financovanie prezidentskej alebo akejkoľvek kandidatúry politických predstaviteľov je fajn nápad.  Všetci pekne na webe si už len pozrieme, kto komu koľko dal, kto koho podporil a z čoho sú platené tie obludné billboardy a iné reklamné pútače s ješitnými politikmi. Odhalíme všetkých sponzorov. Žiadne igelitky s hotovosťou alebo miliónové dary od ľudí, ktorí sú napodiv dlhodobo evidovaní na úrade práce, či bez trvalého pobytu. Krásna predstava. Ukazuje sa však, že je to len divadlo pre vďačné obecenstvo, pre fanúšikov zápasu, ktorí do zákulisia nevidia a preto sú spokojní s hereckými výkonmi na javisku.

Rado to poňal veľkolepo, etické heslá, aby bolo vidno rozdiel oproti predchádzajúcej garnitúre prehnitých politikov, kým sa nedozvedel, že ho vlastní chalani v štábe podrazili.  Alebo on podrazil ich, keď to na nich hodil? Nuž, čo by ste robili vy v takej situácii? Mladý politológ Martin Dubéci, no najmä nenápadný sponzor Andrej Zmeček, ktorý v strane ako donor nikde nefiguroval, sa priznali. „Chalani“ obišli nejaký ten transparentný účet, aby zaplatili za reklamu a zachránili svojho šéfa pred dočasnou nesolventnosťou. Ich aktivita bola taká nezištná, že hoci sa jednalo o sumu rádovo nad 10 000 eur, zatiahli ju z vlastného vrecka, z drobných úspor bez toho, aby to Radovi, čo len slovkom naznačili. V návale povinností ho nechceli trápiť a potom na takú banalitu zrejme zabudli. Ten sa to dozvedel až od Matoviča a to bol šok. Naozaj bol spravodlivo rozhorčený z viacerých dôvodov, no predovšetkým dojatý z toho rytierskeho počinu, keď mu nič nepovedali. Kto iný by bol niečoho takého schopný? A ocenenie za to všetko? Nič, len mediálny humbug a nedôvera. Zdá sa, že svet Siete chápe naozaj málokto.

Našťastie, máme tu zázračný polygraf, či ľudovo povedané detektor lži, z ktorého strach zafungoval na 100 percent, keď sa predseda OĽANO zbavoval prebytočných členov strany, pre ktorých bolo pod vlastnú úroveň, aby testovali svoju pravdovravnosť. Nepochybujem, že dôstojnosť človeka a právo na súkromie je prvoradé, to však neplatí napríklad pri testovaní policajtov špeciálnych a elitných jednotiek MV SR, ktorí skúšku detektorom majú ako jednu z podmienok na prijatie. Politici však zatiaľ našťastie zo zákona takú povinnosť  nemajú.

Aura polygrafu medzičasom síce vyhasla, no možno práve preto sa do jeho siete chytil aj Procházka, ktorý v panike pred odhalením neprezieravo a verejne prisľúbil účasť v Matovičovom cirkusovom čísle. Chlapský súboj o to, kto je silnejší. Súboj stroskotal už na začiatku. Matovič sa svojho soka "prekvapujúco" nedočkal, tak išiel na to sám. Ako sme sa dozvedeli neskôr od zakladateľa novej strany, polygraf si treba vedieť správne vybrať, ten Matovičov bol vraj hračkársky. Toho dospeláckeho sme sa však nedožili. Po Matovičovom výroku, že má aj zvukový záznam, resp. nahrávku ich kamarátskeho rozhovoru, si Procházka zložil masku. Vyhlásil, že cirkus sa skončil, už to nebude ďalej podporovať ako doteraz a varoval ako právnik Matoviča pred trestnoprávnymi dôsledkami použitia nahrávky s tým, že svoje slovo, či nepremyslený sľub o teste na polygrafe ruší.

Procházka sa vyhol debate o tom, čo je na nahrávke, už nechce presvedčiť všetkých o svojej nevine, ktorú tak túžil dokázať aj s asistentom Dubécim. Práve naopak, reaguje ako právnik, ktorému tečie do topánok. Súd má rozhodnúť, či je nahrávku možné použiť a upozorňuje Matoviča, či si je vedomý porušenia zákona, ak neoprávnene zverejní súkromnú nahrávku, hoci aj ako dôkaz o korupcii. Trestná sadzba môže byť aj 5 rokov väzenia. K tomu samozrejme už nie ako právnik pridáva, že Matovič je jeden humusácky bonzák a psychopat, zrelý pre psychiatra.

Áno, Radoslav Procházka je skvelý ústavný právnik a takmer úspešný kandidát na prezidenta. Pravica momentálne nemá lepšieho a úspešnejšieho lídra, čo vyvoláva rôzne konšpiračné teórie o atentátoch zo strany Smeru, či Matoviča. Dokonca ide možno o sprisahanie proti Sieti, za ktorým sú tajné zoskupenia. Na to všetko má Rado dôkazy, ale nemá dôvod ich predložiť, keďže preferencie zatiaľ nie sú zlé. 

Máte pravdu, je to podlé, keď si Vás kolega v parlamente nahráva bez Vášho vedomia. A ešte podlejšie je, keď to potom zneužije proti Vám. Paradoxne svoje by o tom mohol povedať aj súčasný predseda vlády Róbert Fico. Čo sa on natrápil so zatĺkaním nahrávok podobných jeho hlasu a pritom musí byť každému jasné, že sa to dialo iba preto, že všetci páchali trestné činy ako na páse. Všetci dobre vieme, že keby bolo treba a nejakým nedopatrením by Matovičova nahrávka unikla do éteru, tak hlas Rada Procházku predsa vie napodobniť aj treťotriedny imitátor a nahrať to za 5 minút. Nepredbiehajme však udalosti, ešte stále sa môže stať, že Matovič len blufuje alebo nádejný „silný prezident“ vyjde s farbou von...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?