Vydrží nám prezident v zdraví až do konca?

Autor: Vlastislav Svoboda | 6.1.2013 o 22:33 | (upravené 6.1.2013 o 23:00) Karma článku: 20,12 | Prečítané:  2449x

K tomuto záveru som dospel, keď som si prečítal odôvodnenie k nevymenovaniu JUDr. Jozefa Čentéša, ktoré pôsobí ako účelová zmes klamstiev a vyfabrikovaných nezmyslov. Môžeme mať subjektívny názor, ale hodnotenie kandidáta podľa toho, či sa páči niektorým novinárom, či podsúvanie viny, že mal odmietnuť tajnú voľbu, mimochodom zrejme v prospech Trnku,  ak chcel ostať bez úhony, sa mi zdá hodné jedine mozgového trustu prezidentskej kancelárie.

 

Slovensko nie je právny štát a presviedčame sa o tom dennodenne, keď náš súčasný prezident šliape po Ústave SR ako po toaletnom papieri. Jeho spomalené reakcie a vajatanie aj v tomto prípade, keď za 2 roky nebol schopný zosmoliť objektívny dôvod, nieto ešte vymenovať právoplatne zvoleného kandidáta do funkcie, je škandál, aký tu bol naposledy pri protiústavnom vyhodení poslanca Gauliedera z parlamentu.

Aj vtedy sa poslanec pred predsedom NR SR ako živá socha márne domáhal svojich práv, keď kričal, že sa nevzdáva svojho mandátu a nikto jeho slová nepočul, hoci sedel s ostatnými poslancami v parlamente. Práve Ivan Gašparovič stál za týmto počinom,  onen pán s vtipnými breptami, ktorý sám seba označuje za prezidenta hlavy štátu.

V tejto situácii je zatiaľ úplne irelevantné dovolávanie sa svojich práv nejakého Čentéša, ktorý podáva sťažnosti na Ústavný súd, pretože jeho argumenty prezident nikdy ani nechcel počuť, o osobnom stretnutí ani nehovoriac. Namiesto toho ho, zrejme na objednávku vlády jednej strany, ignoroval niekoľko rokov. Čentéš je podľa vyjadrenia prezidenta vinný už len preto, že si trúfol kandidovať.

Po 2 rokoch terciárneho rozjímania sa z prezidentského kresla  dostal na svetlo sveta strašidelný paškvil, ktorý je nehodný prezidenta akéhokoľvek demokratického štátu, pretože skutočné dôvody sú zastreté prázdnym opisom spôsobu voľby generálneho prokurátora v NR SR, pričom sú poprepletané často len nesúvislými úryvkami z tlače a médií, ktoré sú vraj „závažným" dôkazom a bránia menovaniu prokurátora do funkcie. Konkrétne sa odvoláva napríklad na vytrhnutú vetu z kontextu článku jedného redaktora „denníka RSS", ktorý na Slovensku ani nenájdete.

Amatérizmus kancelárie najvyššie postaveného ústavného činiteľa v SR, ktorá sa na tomto skvoste podieľala, je miestami až groteskný. Jediným ako tak akceptovateľným prehreškom Čentéša tak ostáva prípad Igora Matoviča, ktorý mal byť svedkom monumentálneho ľudského zlyhania, skartácie vlastnej výpovede, ktorú Čentéš omylom vymazal a musel ju preto opakovať ešte raz. Keďže však nešlo o nič tragické, čo potvrdil aj samotný poslanec a prítomní kolegovia, neriešila sa táto vec žiadnym postihom nikoho zo zúčastnených.

Myslím si s pravdepodobnosťou, ktorá hraničí s istotou, že je tu iná vážna obava a strach zo spustenia nepredvídateľných udalostí. Nie je to tak dávno, čo sa podarilo zabezpečiť vrchnej štátnej zástupkyni v Česku, teda obdobe nášho generálneho prokurátora, neplatené ubytovanie pre poslanca a lekára Davida Ratha. Ten mal totiž tú smolu, že si včas neodložil škatule od topánok, ktoré mu niekto nedopatrením naplnil nezdokladovanými miliónmi.

Náš prezident a prokuratúra však majú jednu vlastnosť spoločnú, sú úplne nefunkčné a neškodné, takže podobná vec nám určite zatiaľ nehrozí. Veď ostávajú doteraz nevyšetrené najzávažnejšie korupčné kauzy, naprieč politickým spektrom a na prokuratúre doteraz trčí aj tzv. Mečiarovo CD, kde by sa mohlo nájsť aj zopár ústavných činiteľov, ktorí si svojho času povyťahovali peniaze z nebankovky BMG Invest. No mohlo by toho byť oveľa viac, čo by novému prokurátorovi vyletelo spod koberca.

Prezident naopak podľa očakávania si pochvaľuje stav vzduchoprázdna na Generálnej prokuratúre, ktorá nemá svojho šéfa, ale vládne tu zohraté duo Tichý - Trnka. Zatupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého poznáme trochu bližšie z už zabudnutého videa jednej bujarej oslavy v  bare Bonano v Rajeckých Tepliciach, kde sa s podguráženými kolegami cynicky bavili na úkor obetí devínskej masakry. Bola to len zábavka vo voľnom čase. Ten druhý sa však zviditeľnil povážlivejším spôsobom v tresnoprávnej bytovej kauze Glance House v Bernolákove, kde Dobroslav pomohol z titulu svojej funkcie odblokovať byty na katastri svojmu vernému kamarátovi z mafiánskych zoznamov Mariánovi Kočnerovi.

Samozrejme toto nie sú pre prezidenta dôvody, ktoré by bránili plynulému fungovaniu prokuratúry na Slovensku. Môžeme teda očakávať, že prezident nám vysvetlí svoje dôvody aj tvárou v tvár, nám, analfabetom. Možno zažije veľký aplauz ako svojho času pri podpisovaní „Libanonskej zmluvy".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?