Poslušnosť moci alebo kto bude novým kardinálom?

Autor: Vlastislav Svoboda | 29.12.2012 o 17:24 | (upravené 30.12.2012 o 0:03) Karma článku: 10,24 | Prečítané:  1221x

„Kocky sú už hodené". Tento nie príliš lichotivý výrok metropolitu Rímskokatolíckej cirkvi padol ešte v máji 2012 ako odpoveď na otázku Róberta Bezáka, ktorý sa naňho obrátil s tým, či by mu mohol pomôcť alebo poradiť v zložitej situácii. Symbolizuje aj čudnú cirkevnú hru, ktorú najvyšší predstavitelia katolíckej cirkvi rozohrali voči jednému z jej neposlušných členov. Či už bol Mons. Stanislav Zvolenský prorokom alebo mal iba čerstvé informácie z prameňa, zdá sa byť jednou zo šedých eminencií stojacich v pozadí veľkého dejstva.

 

„My si v tejto chvíli uvedomujeme a vidíme zreteľne, že toto cirkev očisťuje," zhodnotili biskupovia odvolanie svojho kolegu. Otázkou len ostáva, čo tak prudko smrdelo v štáte dánskom... Posledné udalosti nám odhaľujú zahmlenú scénu plnú zvláštnych manipulácií a intríg, ktoré sa aj napriek cirkevnej diplomacii predierajú na povrch. Už krok Benedikta XVI. bol v rámci Slovenska bezprecedentný v histórii Slovenska. Odvolanie biskupa len po necelých 3 rokoch jeho pôsobenia v úrade bez zjavného dôvodu nie je bežnou praxou ani v krajinách, kde sa s pravidelnosťou striedajú rôzne režimy.

Je obrovskou potupou nielen pre samotného biskupa, ktorý je týmto počinom v cirkevnom svete už celkom odpísaný, ale aj necitlivým zásahom moci Vatikánu do života slovenských veriacich s okamžitým využitím najkrajnejšej možnosti, aká bola Svätému otcovi naporúdzi. Inak sa zrejme nedalo zabrániť nezmieriteľným škodám v cirkvi, teda ak to chápeme doslovne: nastoliť „kolegialitu" v rámci trnavskej arcidiecézy. Iné vysvetlenie sa zatiaľ neponúka, no vedenie RKC rafinovane tvrdí, že ukrývaním dôvodov chráni samotného Bezáka.

Otázkou je kvôli čomu a pred čím tak nebezpečným, ak už nemôže ani slúžiť omše, či inak sa zapájať do cirkevných aktivít. Bývalí kolegovia ho zďaleka a bez slova obchádzajú ako pacienta s akútnym infekčným ochorením. Pritom práve katolícka cirkev v minulosti tolerovala aj kňazov a biskupov s pokriveným morálnym štítom v dobre známych kauzách, nehovoriac, o mladíckom extempore Jeho svätosti v nemeckej armáde počas 2. svetovej vojny.

Napriek tomu, sotva si viem predstaviť niekoho vo Svätom meste, aby podrobne skúmal záležitosti jednej slovenskej arcidiecézy a preto je evidentné, že rozhodnutie pápeža je pri všetkej úcte z veľkej miery naša zásluha. Teda je výsledkom len tých podkladov, ktoré sa k nemu dostali od nás. Máme tu síce teóriu o pápežskej neomylnosti, ale len vo veciach viery, všakže?

Ak sa biskupa Bezáka nezastal ani jeden z biskupov, vypovedá to dosť o systéme fungovania v tejto hierarchii. Obávajú o svoje miesto, či ide aj o niečo iné? Sú kresťania spoločenstvom veriacich, či skôr mlčiacich, ktorí nesmú viesť dialóg o veciach, ktoré sa dotýkajú rozhodnutí v hierarchii cirkvi? „Svätý otec rozhodol a s jeho názorom nemôže nikto polemizovať," asi takto nejako znie dogmatická floskula, ktorá s železnou pravidelnosťou vychádza z úst cirkevných hodnostárov v rôznych variáciách. Pápež však vyjadril aj to, že majú „svojho spolubrata sprevádzať modlitbou, láskou a záujmom". Zbytočne.

Tieto slová zanikajú v jasnom kontexte týchto dní a exegetujú sa podľa vlastného kódexu, ktorý je často povýšený aj nad evanjelium. Namiesto bratskej lásky je tu okrem príkazu mlčanlivosti aj spŕška anonymných obvinení, či už z homosexuálnej orientácie, sprenevery cirkevných peňazí, alebo dokonca inkvizičného označenia kňaza za kacíra, ktorý je posadnutý diablom...Tento posledný dôvod zaznel síce len sprostredkovane z jednej vatikánskej kongregácie a bol odmietnutý hovorcom Konferencie biskupov Slovenska, ale ako kamienok do mozaiky k iným primitívnym obvineniam a pochybnostiam určite pasuje.

Predpokladám, že skutočný dôvod odvolania ani nemôže byť zverejnený z jednoduchého dôvodu. Vyšla by na povrch hanebná a kompromitujúca identita objednávateľa celej kauzy, čo by naozaj nevrhlo dobré svetlo na celú RKC. Najmä ak doteraz sa hovorí o podivných dividendách z neznámych investičných fondov spoza oceána, ktoré neboli vedené v oficiálnom účtovníctve a miliónoch, ktoré zaplavovali súkromné účty ctihodného Mons. Sokola. Toho ešte komunistický režim vyšvihol do vysokej cirkevnej funkcie biskupa napríklad aj za rozhodné odsúdenie sviečkovej manifestácie v Bratislave za bývalého režimu v roku 1988. Šafárenie s cirkevnými peniazmi mimo oficiálnej evidencie nakoniec nevyvracia nielen odvolaný arcibiskup, ale najmä audítorka, ktorá v tejto veci už dávnejšie podala trestné oznámenie.

Určite preto veriacich potešilo jednotné vyhlásenie KBS k vianočným sviatkom, kde okrem výzvy k pokoju a poslušnosti dodatočne obvinili Mons. Bezáka aj z porušenia prísahy voči pápežovi, lebo sa sám hneď na požiadanie nevzdal svojho úradu. „Ktorúkoľvek krajinu takýto postoj neposlušnosti poškodzuje. Platí to aj pre Slovensko, aj pre slovenskú cirkev," zaznelo. Poslušnosť je však veľmi prekérna vec. V učení cirkvi sa totiž apeluje práve aj na svedomie ako najvyššiu morálnu inštanciu, teda nie na poslušnosť. Ak si Mons. Bezák v tomto prípade nemal právo uplatniť výhradu vo svedomí pod hrozbou tvrdého a samozrejme spravodlivého trestu, neboli by tézou o bezvýhradnej poslušnosti voči svojej autorite zachránení aj všetci komunistickí a nacistickí zločinci, ktorí sa pred súdom bránili tým, že len poslušne plnili príkazy tých „mocnejších"? Nie je to koniec koncov obrana všetkých ľudí, ktorí páchajú zlo?

V cirkevných kruhoch sa dokonca hovorí, že na Slovensku by sme mohli mať nového kardinála. Nádejným adeptom sa javí práve Mons. Zvolenský a nebolo by dobre, ak by naňho padol tieň, čo len najmenšieho morálneho pochybenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?