Detektor na gorily

Autor: Vlastislav Svoboda | 12.2.2012 o 21:47 | (upravené 12.2.2012 o 22:17) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  588x

Som rád, že protesty proti gorilám naberajú na intenzite. Hlasy proti slovenským zlodejom v politike sa ozývajú z tisícov hrdiel aj napriek treskúcim mrazom v uliciach, pričom sympatie a podporu im vyjadruje aj časť nadšencov zo zahraničia. Niektorí politici radšej vystrašene čušia a pre istotu sa nepúšťajú do slovných prestreliek, iní sa naopak pustili do náročného boja spochybniť všetko, čo sa dá, či už vízie alebo motivácie organizátorov protestov alebo spis Gorila samotný. Zvíťazí v marcových voľbách opäť niektorá z našich goríl, aby dokončila rozbehnuté kšefty?

 

Verím, že sa tak nestane, lebo ľudia sa presvedčili o „úprimnosti" slov našich politikov. Verím, že hnev a slová z ulice sa prenesú konečne aj k tým, ktorí si myslia, že sú nedotknuteľní. Možno sa konečne na istý čas aj prestanú stretávať v konšpiračných bytoch. Posledné hlasovanie o zbavení priestupkovej imunity ukázalo, že obrat k lepšiemu už nastáva, lebo silu mu dodáva ten hlas vonku. Spolu s nápismi transparentov ako Gorily patríte do basy, ktorú cteným poslancom prezentoval aj jeden z ich členov pri svojom vystúpení, to malo pozoruhodný výchovný efekt.  Zrazu 147 poslancov, vrátane tých opozičných, hlasovalo jednotne, skoro ako na povel, aj za zbavenie tak obľúbenej priestupkovej imunity, hoci doteraz vždy sa našli dôvody, prečo sa to schváliť nemôže, hoci by sa aj všetci rozkrájali. A stačilo tak málo, že? Iba ich vnútorný pocit, že im tá masa, ktorá stojí vonku na mraze, siahne na ich mandát a bez milosti im to spočíta.

Napriek tomu, stále je evidentné, že vyšetrenie Gorily bude náročné. Spochybňovanie jej autenticity je spojené s vyslovovaním nedôvery voči vyšetrovaniu, ministrovi vnútra, či zosmiešňovaniu demonštrantov. Navyše v našej novodobej histórii neexistuje žiadny precedens, v ktorom by sme našli odsúdeného politika, či vysokopostaveného funkcionára, nech už by bolo dôkazov toľko, že polícii aj sudcom vypadávali z políc, či zo šanónov. Niekedy sa oficiálne skartovali bez svedkov, inokedy sa len klasicky stratili. Situácia je taká, že ktokoľvek z tejto hrdej a mocnej partie hoc aj pristihnutý pri korupcii, za pomoci  kamarátov bol za chvíľu aj oslobodený pre pochybenie, procesný nedostatok na súde. Koho záujmy chráni náš štát a politici?

Ak chcete vedieť odpoveď na túto otázku, prečítajte si odôvodnenie sudcu, ktorý zakázal vydanie knihy novinárovi Tomovi Nicholsonovi. Je to zábavné čítanie ako spred novembra 89. Len tentoraz ho o láskavosť nepožiadal člen ÚV KSČ, ale šéf jednej z najvplyvnejších finančných skupín v SR. Čisto náhodou pán, ktorý sa pre účely súdneho sporu vydáva za bežného ukrivdeného občana z ulice. Sloboda slova a právo na názor je zrazu opäť na vedľajšej koľaji a ochrana nie osobnosti, ale mocenských záujmov určitej skupiny tu hrá minimálne prvú ligu. Najzarážajúcejším faktom je už len to, že toto rozhodnutie vydal sudca, ktorý ani netuší, čo sa v predmetnom rukopise nachádza a vystačil si preto s vlastnou, či umelo dodanou fantáziou. Stačila mu na to iba pevná viera a presvedčenie jeho objednávateľa.

Ak niekto ešte pochyboval, že skupina finančných oligarchov na Slovensku nie je a nemá v rukách všetky inštrumenty na to, aby ovládla slovenský korupciou presiaknutý systém, teraz by ho to už mohlo a malo zobudiť. Ak ide o schopnosti našich úradov a inštitútov niečo ututlať, či zamiesť pod koberec tak naozaj máme asi svetové prvenstvo, čo potvrdzujú aj štatistiky a spodné priečky vo vymožiteľnosti práva, či korupcii. Sudcovia na takýto verdikt ani nepotrebujú nahliadnuť do rukopisu, prakticky nepotrebujú nič, len vlastnú svojprávnosť a enormnú rýchlosť prevedenia akcie.

Cenzúra smeruje ku ochrane nejakého práva. V tomto prípade som chránil individuálne ľudské právo. Keby som prijal názor, že moje rozhodnutie je cenzúra, tak človek, ktorému sa zasiahne do ochrany osobnosti, nemá žiadne právo. Ale uvedomte si, že aj v prípade rozhodnutia o ospravedlnení Michala Kováša Ivanovi Lexovi, aj pri rozhodnutí o knihe nie je vyjadrený môj ľudský názor." - citujem zo schizofrenického vysvetlenia dotyčného sudcu, prečo zakázal vydanie knihy.

Očakáva, že v knihe by mohli byť tvrdenia, ktorých pravdivosť nebola ešte overená. Naozaj je zaujímavé, o čom všetkom môže byť sudca presvedčený, ak chce rozhodnúť v mene cenzúry, proti základnému článku Ústavy SR a aj proti verejnému záujmu. Ochrana práv finančnej oligarchie je síce pre niekoho možno tiež chvályhodný počin, ktorý nás posúva v myšlienkach veľmi ďaleko aj historicky, ale bolo by zrejme na mieste zvážiť, čo robia takíto sudcovia v talári.

Konečne sa prebudili Slováci, aby aj na uliciach demonštrovali to, že si nenechajú zo seba robiť mentálne zaostalých hlupákov a morálne zásady im nie sú cudzie. Samozrejme, existuje stále mnoho ľudí, ktorí majú pochopenie pre Gorily a budú ich nielen voliť, ale ich aj hrdo brániť, že za nič nemôžu, lebo o ničom nevedeli a v žiadnom konšpiračnom byte určite neboli a keď boli, tak pili iba kofolu. Neuvedomujú si, že okradli nielen ich, ale aj ich deti a zadĺžili aj ďalšie generácie.

Preto beriem ako pozitívny fakt aj to, že sa v politike objavila diskusia o detektore lži. Bol to síce v tomto prípade skôr vynikajúci marketingový ťah, ale pohľad na zdesenie a strach, ktorý vyvolal na tvárach starých gardov politickej scény, stál za to. Aj keď to možno nie je stopercentná metóda, zdá sa, že účinkuje veľmi rýchlo a v aktuálnom prípade ani nevyžadovala zvýšené finančné náklady.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?